Експерти розповіли, що насправді означає “лайк” у Facebook

Лайк – найпопулярніший елемент взаємодії у найпопулярнішій соціальній мережі світу, і все ж, рідко який користувач замислюється над тим, що саме він висловлює або висловлює, ставлячи «лайк» під якимось записом.

Автор статті на Mashable спробував розібратися, що насправді може означати для користувача лайк – в тому числі, з точки зору закону.

AIN опублікувало переклад статті.

Що ви маєте на увазі, коли лайкать статтю про громадянську війну в Сирії в своїй стрічці новин? Можливо – що вам сподобалося читати статтю. Або той факт, що цю історію в принципі висвітлили в пресі. Або ж просто ідею того, що хто б не запостив статтю, допомагає поширити знання про ситуацію. Звичайно, ви таким чином могли просто висловлювати своє схвалення війні в Сирії.

А потім: що саме ви висловлюєте, якщо те, що ви лайкнули – це фото дитини вашого друга?

Facebook – одна з найбільш всепроникаючих сутностей за всю історію людства – в мережі вже близько 2 млрд користувачів.

Він уже сильно вплинув на рекламу і медіа, не кажучи вже про той вплив, який мережа зробила на спосіб нашого спілкування один з одним. І він же може зіграти ключову роль в зміні парадигми розважального бізнесу – того, до якого ми звикли. Звичайно ж, про тему впливу (або відсутності впливу) Facebook на політику вже обговорили всі кому не лінь.

Центральним для цього досвіду є «лайк». Його ввели в 2009 році, і ця функція стала настільки повсюдною, що саме слово (a like) перестало бути тільки дієсловом, і перетворилося в іменник, що асоціюється з Facebook.

У 2010 році мережа заявляла про те, що користувачі ставлять 1 млрд лайків в день. І це було сім років тому.

Деякі лайки не залишаються без реальних наслідків. Суд в Швейцарії недавно присудив користувачеві штраф, аналогічний $ 4100 за лайки під декількома Facebook-постами, які звинувачували захисника тварин в расизмі і фашизмі.

«Підзахисний очевидно підписався під непристойним контентом, таким чином привласнивши контент собі», – йдеться у висновку суду.

У США також відбувалося подібне. У 2013 році група співробітників одного з управлінь шерифа була звільнена за лайки Facebook-сторінки опонента шерифа перед виборами. Співробітники пішли в суд. Спочатку вони програли засідання, адже суддя вирішив, що лайк на Facebook по факту не потрапляє під дію захисту свободи слова. Але потім вони виграли апеляцію, коли колегія з трьох суддів одноголосно визнала лайк висловлюванням під захистом першої поправки (перша поправка до Конституції США, що захищає свободу слова, зібрань, преси і т.д.).

«На самому базовому рівні клік по кнопці «Лайк» буквально призводить до публікації заяви про те, що користувачеві щось «подобається», що само по собі є значущим висловленням», – зауважив суддя Вільямс Тракслер у вироку суду.

У корені обох випадків лежить розуміння того, що ж насправді означає лайк. У Швейцарії вже існує юридичний прецедент, за яким лайк є фактично підписом. У США – чимось, що потрапляє під захист свободи слова, і на думку принаймні одного судді, буквальним вираженням того, що особі щось або хтось подобається.

Але давайте не відриватися від реальності: навряд чи це хоч якось вплинуло на досвід користувачів, які проводять багато часу в Facebook.

Спроба виявити намір в чиїхось діях, натиснувши на кнопку в інтернеті в кращому випадку призведе до невірної оцінки контексту.

Спроба обчислити, що означає лайк, неможлива без знання про час, місце, контенті і людей, залучених в появу зазначеного лайка.

У світі, де мережа Facebook часто включає в себе друзів, родину, колег, противників, старих друзів і того, кого під руку підвернеться, це перетворюється в неймовірно заплутану задачу.

Те, що натиснути лайк – не дорівнює заявити, що тобі щось подобається, в Facebook розуміють. Після багатьох років жартів на тему того, що спільноті потрібен «діслайк», компанія ввела в вживання різноманітні види реакцій в жовтні 2015 року, включаючи «гнів» і «смуток».

Кнопки «Не подобається» все ще немає, але користувачам хоча б дали більш тонкі і значущі способи реакції, ніж просто натиснути «лайк».

І разом з тим, лайк превалює серед інших реакцій. Він залишається домінуючою і розмитою реакцією в мережі. У цьому сенсі, він несе значення сам в собі. Лайк – це лайк, і не існує двох подібних лайків.

Але все ж, де у лайків є визначається зміст? Всередині Facebook. Ми знаємо, що всемогутній алгоритм Facebook розуміє лайки так, що даний пост потрібно показати більшій кількості людей. З точки зору Facebook, лайк – позитивний сигнал.

«Лайкання чогось на Facebook – це один з найпростіших способів побудови взаємодії з користувачем. Ні глобального згоди про те, що означає лайк. Хтось Лайком схвалює фото або думку колеги, хтось використовує його, щоб фолловити бренд або знаменитість. У будь-якому випадку, взаємодіяти так – найпростіше », – говорить Сара Семпсел, директор по дизайну Work & Co.

Можливо, тут і ховається справжнє значення Facebook, якщо таке взагалі існує. Facebook хоче, щоб ви проводили більше часу в мережі, особливо – в стрічці новин.

Якщо лайк – це позитивне підтвердження того, що такий пост затримає вас довше в Facebook, значить, лайк висловлює цінність даного поста в тимчасовому вираженні.

Так що, стаття про війну в Сирії і фото дитини не мають нічого спільного, крім того, що вони обидва вартують мого часу. Або ж точніше: якщо я їх лайкаю, я висловлюю думку, що вони варті часу, який на них витратять інші. Подивіться на дитину. Прочитайте статтю. Лайкніть, що я лайкнув. Неважливо, чи подобається вам це насправді, чи ні.

Загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...