У Німеччині вуличні художники три місяці розписували будинок, тепер його знесуть

На південному сході берлінського району Шарлоттенбург з початку року працював проект The Haus – будинок-виставка вуличного мистецтва.

У січні 2017 року Берліні почали збиратися вуличні художники. Вони приїжджали з усього світу на запрошення Die Dixons, берлінського стріт-арт об’єднання – для роботи над проектом The Haus.

У результаті в ньому взяли участь 165 художників – як новачків, так і вже відомих груп (Super Bad Boys, Quintessenz, Klebebande).

Як повідомляє Meduza, у кожного митця був свій простір – кімната, стіна, стеля, туалет; всім дали два місяці і дозволили робити все, що захочеться. Хтось працював весь цей час, хтось прилітав тільки на день.

У берлінському будинку вуличні художники звели скульптури, розписали стіни, зробили відеоінсталяції. 27 березня відбулося офіційне відкриття The Haus, на яке запросили лише кілька людей. І це були не родичі або друзі авторів, куратори або меценати, а літні люди. Після того, як гості оглянули будинок, вони поспілкувалися з художниками і випили з ними пива.

C 1 квітня по кінець травня The Haus був відкритий для всіх бажаючих. Хоча автори проекту особливо його не рекламували, в будинок постійно приходили відвідувачі – за підрахунками організаторів, за весь час його побачили 80 тисяч чоловік.

Wd63zTX9J7jG3GQZQOshYAА 31 травня вночі The Haus закрився. У червні всі роботи будуть знищені, будинок знесуть, а на його місці в серпні почнеться будівництво нового житлового комплексу. Віддати будинок художникам на час вирішив власник будівлі, компанія Pandion.

Роботи художників навіть не залишаться на знімках в соцмережах – всередині The Haus не можна було фотографувати (що, втім, не завадило Хайді Клум все-таки зробити одне фото). Організатори хотіли, щоб люди «бачили мистецтво усіма органами почуттів, а не через екрани телефону, як це зазвичай буває».

M08fh0QCQHkE200phesDHw«Ми створили тимчасову галерею в серці Берліна, щоб розкрити сутність мистецтва – необоротне руйнування. Графіті на вулицях, які ви бачите щодня, – недовговічні і безкоштовні, як і всі в The Haus. В ідеї руйнування і є завершеність. Також, як і життя, все проходить і ніщо не вічне », – розповідають організатори виставки.

Художники нічого не отримали за свою роботу – їм не дозволили продавати те, що вони зробили. Комерційна складова була виключена з проекту; один з девізів The Haus по-німецьки звучить як «Kunst für Kunst», мистецтво заради мистецтва.

У своїх роботах художники висловлювалися на найрізноманітніші теми – від націоналізму і гомофобії до рабства, екології та проституції. У коридорі оселилися дикі звірі, зроблені за допомогою кольорового скотчу – в техніці тейп-арт.

В одній з кімнат відтворили атмосферу індійського борделя – надівши окуляри віртуальної реальності, відвідувачі могли відчути її ще більше.

Кімната по сусідству з підлоги до стелі була обклеєна записками – проект Notes of Berlin; написані від імені різних жителів міста – офісного співробітника, артиста, п’яниці, закоханого, знаменитості, собаки, непотрібного дивана або корінного берлінця – ці повідомлення створювали портрети городян. На п’ятому поверсі – портрет Гагаріна, зроблений із звичайної коричневого пакетного скотча з підсвічуванням.

Автор «Гагаріна» – Слава Остап, творець творчої групи SelfMadeCrew. Слава приїхав з України, Валерія Лосікова, яка працює разом з ним, родом з Білорусії, але їх колектив вважається берлінським. Для будинку на Нюрнбергер штрассе SelfMadeCrew придумали чотири роботи в техніці тейп-арт. Прямо на вході – їх вітраж, виконаний з кольорового скотчу. Ще дві роботи вони зробили «в прямому ефірі» на очах у величезної черги – гості побачили процес створення картин від початку до кінця.

Валерія розповіла, що за час перебування в The Haus багато художників відкрили для себе нові техніки і прийоми.

«В результаті цього проекту у нас з’явилося багато можливостей для подальшої співпраці. Я отримала неймовірні емоції від участі, познайомилася і попрацювала разом зі світовими зірками стріт-арту», – сказала Валерія.

«Ідея проекту The Haus – перенести стріт-арт з вулиць міста всередину, в один будинок і створити таку собі чарівну країну. Відчуття таке, ніби ти йдеш одночасно і по місту, і по лабіринту чужих фантазій. Кожна кімната – окремий всесвіт. Після того, як пройдеш п’ять поверхів, ти виходиш натхненним і оновленим. Я ніколи нічого подібного не бачила і не робила. Цей проект точно увійде в історію як перший, але явно не останній», – додала художниця.