Вчені з’ясували причину ірраціональної поведінки людей у чергах

Спостереження за поведінкою людей в супермаркетах допомогли вченим з’ясувати, чому покупці починають поводитися ірраціонально і кидатися між чергами біля кас.

“Метання між чергами є абсолютним божевіллям, оскільки те, як багато людей стоїть за вами, ніяк не впливає на те, як швидко ви пройдете одну з них. Тим не менш, ця особливість психіки впливає на поведінку людини. Як правило, передостання людина виявляється задоволенішою за останню приблизно на 20% “, – розповідає Райан Буелл з Гарвардського університету.

Останніми роками психологи і багато інших вчених почали активно цікавитися тим, як людина поводиться в звичайних ситуаціях, наприклад, при виборі товарів у магазині і при стоянні у черзі на касу. Ці спостереження розкрили кілька цікавих і несподіваних речей.

Наприклад, ізраїльські вчені виявили в минулому році, що люди оцінюють швидкість руху черги не по числу людей або товарів, а керуючись тим, як багато місця вони займають на стрічці товарів або у лінії перед касою. Це часто змушує їх вести себе нераціонально, вибираючи “маленьку” чергу, яка містить у собі безліч дрібних товарів.

Буелл і його колеги розкрили коріння ще одного типу нераціональної поведінки в магазинах, спостерігаючи за тим, як поводилися люди, що стояли у реальних чергах у супермаркетах і в їхніх віртуальних аналогах, які вчені штучно створювали на сайті соцопитувань, – повідомляє РИА.

Як зазначає Буелл, і покупці, і добровольці не знали, що за ними спостерігають вчені. Наприклад, у другому випадку вони вважали, що беруть участь в соцопитуванні, яке мало тривати хвилину, але насправді затягувався на набагато триваліший час.

Коли доброволець заходив на сайт, створений вченими, і вводив свій пароль і логін, він потрапляв до віртуальної “черги”, в якій відображалася його позиція і час очікування. Якщо користувачеві не подобалася його поточна черга, він міг вийти з неї і зайти в нову чергу, втративши свою поточну позицію.

Ці спостереження розкрили цікавий ефект – найчастіше так поступали не ті люди, які стояли в найдовшій або повільній черзі, а ті, хто перебував на останньому місці в тій лінії, в якій він виявилися спочатку. Наприклад, з 72 покупців магазину, які прийняли таке рішення, 67 стояло на останньому місці, а решта 5 були передостанніми.

Подібні рішення в більшості випадків, як з’ясували психологи з Гарварда, були ірраціональними – такі люди в середньому проводили на 10% більше часу біля каси, ніж більш терплячі покупці, навіть якщо вони змінювали чергу лише один раз. Якщо метань між потоками клієнтів було більше, то кількість втраченого часу ставала ще більш істотною.

Коріння такої дивної поведінки, як показало, власне, саме соцопитування, крилося в психології людини. І добровольцям, і покупцям не подобалося бути останніми, і їхня самооцінка і самопочуття були набагато нижчими у таких випадках, ніж тоді, коли вони перебували у середині черги.

Як припускають вчені, муніципальні органи, ресторани, магазини та інші громадські заклади, де часто виникають черги, можуть скористатися їхніми висновками і захистити клієнтів від цього неприємного відчуття, що дозволить їм обслуговувати більше людей або отримувати більше прибутку.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що мешканці “штурмують” супермаркети та інші торговельні заклади столиці, оготуючись до відзначання Нового року.

Загрузка...

Поширюйте матеріал

Загрузка...